IoT cihazı IP adresinden Konum Bulma

 Yalnızca IP adresine dayalı olarak bir IoT cihazının kesin konumunu bulmak zor olabilir ve çoğu zaman hatalı olabilir. IP adresleri cihazlara internet servis sağlayıcıları (İSS) tarafından atanır ve genellikle fiziksel konumundan ziyade cihazın bağlı olduğu ağ veya bölge hakkında bilgi verir.Ancak, bir IP adresinin yaklaşık konumunu tahmin etmek için kullanılabilecek teknikler vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralabilir:


1. Coğrafi Konum Veritabanları: Bazı kuruluşlar, IP adreslerini coğrafi konumlarla eşleyen veritabanları bulundurur. Bu veritabanları, kullanıcı tarafından bildirilen veriler, ISP bilgileri ve halka açık veriler gibi çeşitli kaynaklar kullanılarak derlenir. Bu veritabanlarını sorgulayarak, bir IP adresiyle ilişkili yaklaşık bir konum elde etmek mümkündür.


2. Wi-Fi Ağ Eşleme: Bazı durumlarda, bir IoT cihazının IP adresi bir Wi-Fi ağı ile ilişkilendirilebilir. Wi-Fi ağlarının bilinen konumlarının haritasını çıkararak, belirli bir ağa bağlı bir cihazın konumunu tahmin etmek mümkündür. Bu yöntem, genellikle daha yoğun Wi-Fi kapsama alanına sahip kentsel alanlarda daha doğrudur.


3. Mobil Ağ Verileri: IoT cihazı bir mobil ağa bağlıysa, IP adresi mobil ağın hizmet veren ağ geçidinin konumu hakkında bilgi sağlayabilir. Ancak, mobil ağlar geniş alanları kapsayabileceğinden, bu konum doğrudan IoT cihazının fiziksel konumuna karşılık gelmeyebilir.


Bu yöntemlerin sınırlamaları olduğunu ve her zaman kesin veya güvenilir sonuçlar vermeyebileceğini unutmamak önemlidir. IP adresleri dinamik olarak atanabilir ve cihazlar, coğrafi konum tahminlerinin doğruluğunu etkileyebilecek proxy'ler veya sanal özel ağlar (VPN'ler) aracılığıyla bağlanabilir.


Doğru konum bilgilerinin çok önemli olduğu uygulamalar için IoT cihazları, kesin konumlarını belirlemek için genellikle GPS veya hücresel kule sinyallerini kullanan nirengi gibi ek konumlandırma teknolojilerini içerir.

Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32 Konum Adresi Nasıl Bulunur?

IoT cihazının IP adresini bulduktan sonra konum bilgisini almak için https://iothook.com/api/get-ip-to-location-address/ veya  https://iothook.com/api/get-ip-to-location-address/ adresine bir GET isteği gönderilir. GET isteği ile önce IoT cihazının IP adresi bulunur, ardından lokasyon bulunur ve lokasyon adresi gönderilir.

Kendi tasarladığınız kablolu veya kablosuz IoT kartları cihazları ile veya Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32 gibi hazır bir geliştirme kartı  kullanıyor olabilirsiniz. 

Bu kartların veya cihazların lokasyon adres bilgisini bulmak için IoThook un Lokasyon API sini kullanabilirsiniz. 

IoTHook'a bir GET isteği gönderildiğinde, önce IP adresi bulunur, ardından konum bulunur. Lokasyon örneği aşağıdaki gibi JSON formatında sonuç döndürür. {"location":"Yunusemre,Manisa,TR"}