Ana içeriğe atla

Sipariş hazırlama otomasyonu

Sipariş hazırlama otomasyonu ile bayilerin e-sipariş sistemi üzerinden girdiği siparişlerin insan eli değmeden hazırlanması sağlanmıştır.

GPS nedir, çalışma prensibi, kullanım alanları nelerdir?

      GPS (Global Positioning System(Küresel Konumlandırma Sistemi)) 1940 yıllarında geliştirilmeye başlanmış ve ilk başlardaki amaç askeri alanlarda kullanmaktı ancak 1980 yıllarında sivil halkın kullanımına sunulmuştur. GPS sinyalleri bulut,cam, plastik gibi cisimlerden geçebilirken duvar ve dağ gibi cisimlerden geçemezler.
      GPS sinyalleri bazı noktalarda yetersizdir yani hatalı sinyal alınabilecek bölgelerde veya hiç sinyal alınamayacak bölgelerde Diferansiyel GPS'ler kullanılarak hatalar en aza indirgenmektedir.
   

      GPS Çalışma Prensibi: Dünya yörüngesinde 24 adet GPS uydu alıcısı bulunmaktadır ve bu uydular 24 saatte 2 tam tur atmaktadırlar. GPS uydu alıcıları bulunması gerekilen yerleri enlem ve boylam olarak hesaplar. Enlem ve boylam olarak belirlemek için 3 GPS, enlem, boylam ve yükseklik olarak ise 4 adet GPS uydusundan yararlanılır. GPS uydu alıcılarında oldukça hassas atomik saatler bulunmaktadır işte bu saatler sayesinde dünya üzerindeki konumumuz bulunabilmektedir. Bu atomik saatler diğer uydular ve yeryüzündeki saatler ile işbirliği içinde çalışmaktadırlar ve herhangi bir sapma günlük olarak düzeltilmektedir. Dünya üzerindeki herhangi bir GPS alıcısı çalıştırıldığında kapsama alanında bulunan GPS uydu alıcılarından  en az 3 tanesinden bu sinyallere ihtiyaç duyar ve gelen saat bilgilerinin mutlak zamanda ne kadar sapma yaptığını bularak her bir uydudan uzaklığını öğrenebilen GPS alıcısı , bu bilgiler ile dünya üzerindeki konumunu hesaplayabilmektedir.


   Günümüzde 3 çeşit GPS alıcısı bulunmaktadır. Bunlar:
   Adi Edinimli Kod Alıcısı
   Taşıyıcı Faz Alıcıları
   Çift Frekans Alıcıları

   Uydu Cihazı Yapan Ülkeler:
   İlk olarak Amerika Birleşik Devleti yapmıştır.
  • Amerika Birleşik  Devleti:GPS
  • Rusya:GLONASS
  • Hindistan: IRNSS
  • Çin: BEİDOU(BDS)
  • Avrupa Ülkeleri:GALİLEO
GPS UYDUNUN KULANIM ALANLARI:

      1. Askeri Kullanım Alanları:
      Arama-Kurtarma
      Hedef izleme
      Navigasyon
      Keşif

      2. Sivil Kullanım Alanları:
      Jeoloji
      İşaretleme
      İzleme
      Navigasyon
      Yüzey Ölçümü
      Harita Yapımı


 

     

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Meşe Bilişim Software Testing Dersi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile bazı özel ve kamu kurumları ortaklığında gerçekleştirilen Software Testing Dersi dahilinde bugün Meşe Bilişim şirketinde şirket kurucusu Şahin Mersin ile ilk dersimizi gerçekleştirdik.

Üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan 3 veya 4'üncü sınıf öğrencileri tarafından tercih edilebilen Software Testing dersi intörn eğitim modelini temelinde barındıran bir ders ve bence öğrenciler için müthiş bir fırsat.

Manisa Teknokent içerisinde yer alan Meşe Bilişim şirketinde bir dönem süresince Software Testing dersini almaya devam edeceğiz. Şirket benimle birlikte 10 kişilik bir öğrenci kadrosuna bu dönem ev sahipliği yapacak.

Dersin ilk gününde Meşe Bilişim şirket kurucusu Şahin Mersin, biz öğrencilerine dönem süresince ders dahilinde yapacaklarımızdan bahsetti. Yaklaşık 5 farklı projeden söz eden Şahin Bey'in açık kaynaklı projelere katkıda bulunmak hedefi açıkcası beni etkiledi. Bu doğrultuda, ürettiğimiz…

Mqtt Nedir?

Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) kelimelerinin baş harfleri ile tanıdığımız bu teknoloji mesajın karşı tarafa ulaştırılması için kullanılan haberleşme protokolüdür.  Haberleşme için mesaj yayınlayan, mesaja abone olan ve mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiden oluşmaktadır. Mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiye BROKER, mesaj yayınına PUBLISH ve aboneye SUBSCRIBE denir. Mesaj alışverişi publisher dan subscriber lara doğru yani yayıncılardan abonelere doğru olmaktadır. MQTT de asenkron haberleşme protokolü kullanılmaktadır. Mesaj yayıncıları ve mesaj alıcılar arasında eşzamansız olarak veri taşınmaktadır. Diğer haberleşme yapılarına göre basit oluşu ve minimum kaynak tüketmesi sebebiyle “machine-to-machine” (M2M)  makineden makineye veri iletiminde ve (IOT) “Internet of Things” İnternete bağlı nesnelerin mesajlaşmasında tercih edilmektedir.   MQTT IBM de çalışan Dr Andy Stanford-Clark ve Arcom da çalışan Arlen Nipper (şu an Eurotech) tarafından 1999 yılında oluşturulmuştur…

Meşe Bilişim Logolar