Ana içeriğe atla

Sipariş hazırlama otomasyonu

Sipariş hazırlama otomasyonu ile bayilerin e-sipariş sistemi üzerinden girdiği siparişlerin insan eli değmeden hazırlanması sağlanmıştır.

Meşe Bilişim Software Testing Dersi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile bazı özel ve kamu kurumları ortaklığında gerçekleştirilen Software Testing Dersi dahilinde bugün Meşe Bilişim şirketinde şirket kurucusu Şahin Mersin ile ilk dersimizi gerçekleştirdik.

Üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan 3 veya 4'üncü sınıf öğrencileri tarafından tercih edilebilen Software Testing dersi intörn eğitim modelini temelinde barındıran bir ders ve bence öğrenciler için müthiş bir fırsat.

Manisa Teknokent içerisinde yer alan Meşe Bilişim şirketinde bir dönem süresince Software Testing dersini almaya devam edeceğiz. Şirket benimle birlikte 10 kişilik bir öğrenci kadrosuna bu dönem ev sahipliği yapacak.

Dersin ilk gününde Meşe Bilişim şirket kurucusu Şahin Mersin, biz öğrencilerine dönem süresince ders dahilinde yapacaklarımızdan bahsetti. Yaklaşık 5 farklı projeden söz eden Şahin Bey'in açık kaynaklı projelere katkıda bulunmak hedefi açıkcası beni etkiledi. Bu doğrultuda, ürettiğimiz tüm projeleri açık kaynak olarak yayınlamak ve yayınlanmış olan açık kaynaklı projelerin dökümanlarına katkıda bulunmak hedefimiz olarak konuşuldu.

Software Testing dersi süresince  GNU/Linux dağıtımlarından Ubuntu işletim sistemini kullanacağız. Linux Yaz Kampı vesilesi ile tanıştığım Linux çekirdeği ve dağıtımlarının şirkette tercih ediliyor olması da eğitim süresince "özgür yazılım" felsefesinden sıkça söz edeceğimizi gösteriyor.

Şahin Bey, Meşe Bilişim şirketinde projelerimizi geliştirirken Python programlama dili ve Django web çatısı tercih edeceğimizden bahsetti. Python 25 yılı aşkın süredir geliştirilmekte Django web çatısı ise 10 yılı aşkın süredir geliştirilmektedir, ders süresince hedeflerimiz arasında bugüne kadar sayısız insanın katkı yaptığı programlama dili ve web çatısına Türkçe döküman üreterek katkı sağlamak var.

Üretmek ve öğrenmenin yanı sıra paylaşmanın da hedefimiz olduğu Software Testing dersi için yaptığı planlama ve ayırdığı vakitten dolayı Meşe Bilişim şirket kurucusu Şahin Mersin'e ve dersin bu formatta açılmasını sağlayan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Tuğba Özacar Öztürk hocama ve tüm hocalarıma teşekkür ederim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mqtt Nedir?

Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) kelimelerinin baş harfleri ile tanıdığımız bu teknoloji mesajın karşı tarafa ulaştırılması için kullanılan haberleşme protokolüdür.  Haberleşme için mesaj yayınlayan, mesaja abone olan ve mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiden oluşmaktadır. Mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiye BROKER, mesaj yayınına PUBLISH ve aboneye SUBSCRIBE denir. Mesaj alışverişi publisher dan subscriber lara doğru yani yayıncılardan abonelere doğru olmaktadır. MQTT de asenkron haberleşme protokolü kullanılmaktadır. Mesaj yayıncıları ve mesaj alıcılar arasında eşzamansız olarak veri taşınmaktadır. Diğer haberleşme yapılarına göre basit oluşu ve minimum kaynak tüketmesi sebebiyle “machine-to-machine” (M2M)  makineden makineye veri iletiminde ve (IOT) “Internet of Things” İnternete bağlı nesnelerin mesajlaşmasında tercih edilmektedir.   MQTT IBM de çalışan Dr Andy Stanford-Clark ve Arcom da çalışan Arlen Nipper (şu an Eurotech) tarafından 1999 yılında oluşturulmuştur…

Meşe Bilişim Logolar