Windows, Linux ve MacOS işletim sistemlerinde terminal üzerinde kurulum ve güncelleme işlemlerinde gördüğümüz tek satir içinde değişen yazılar ve yüzdelik ilerlemelere dikkat etmişsinizdir. Bugüne kadar bu yazılar bizimde dikkatimizi çekmiş ama nasıl yapıldığını öğrenmemiştik. Bugün bazı denemeler yaptık ve örnekleri sizinle paylaşmak istedik.

Python ile yaptığımız örneklerde görüleceği üzere esasında print işlemi sürekli bir yazım sağlıyor ancak satır içi görülebilmesi için satır temizleme işlemi yapılıyor.

Satır içi temizleme için 1.örnekte "\033[1A\x1b[2K", 2.örnekte  "\b" kullanılmış. İki kullanımda aynı sonucu vermektedir. 

Örnekler internetten derlenmiş ve çoğaltılmıştır.

python-single-line-print-1 Örnekte ekrana aaa ve bbb yazıları basılmıştır. aaa yazıldıktan sonra yazı silinerek tekrar bbb yazılmıştır.python-single-line-print-2 Örneğinde ekrana X ve Y isminde random 2 değişken yazdırılmıştır. python-single-line-print-3 Örneğinde ekrana 4 satir print yazdırılmış ve sonra 2 satır silinmiştir.python-single-line-print-4 Örneğinde ekrana koşan at yazdırılmış ve sonra satırlar silinmiştir.

python-single-line-print-5 Örneğinde ekrana 0 dan 100 e kadar sayan kod eklenmiştir. python-single-line-print-6 Örneğinde ekrana M ve E harfleri yazdırılmıştır.İyi çalışmalar...