Merhaba Sayın Arkadaşlar;

Modbus Poll programı lisanslı bir yazılım. Sitesinden girip indirebilir ve belirli bir süre ücretsiz kullanabilirsiniz. Alternatiflerini denedim ama verim alamadım. Sağlıklı çalışmadı. Bağlantı hatası verdi, çalışmadı vesaire. Belki biz open source halini yazarız. Bilemiyorum. Açık kaynak alternatifini bulursamda paylaşırım.

Modbus Poll yazılımı için buraya bakınız.


Bu projede amacımız NodeMCU ESP8266 12-E üzerindeki ledi açıp kapatacağız.

Bunun için yine Arduino editörüne library sekmesinden modbus-esp8266 kütüphanesini kullandık. Arduino için bir uygulama yazmadık. modbus-esp8266  kütüphanesinin içindeki örneklerden onSet isimli örneği açtık.47.satırdaki Wifi.begin içerisine modem adımızı ve şifremizi girdik.Kodu Nodemcu ya yükledik. Seri monitörden nodemcu nun ağa bağlandığını gördük ve IP adresini Modbus Poll programını açarak yazdık.
Nodemcu nun IP adresini 192.168.1.192 yi Node Name kısmına yazdık ve OK butonuna basarak bağlantıyı başlattık.

Modbuss Poll -> Fonksiyonlar ve 05 Write Single Coin menüsüne girdik.Arduino kodumuzun 21. satırında LED_COIL için 100 adresi tanımlanmış.Bu 100 Adresini Modbus Poll Adres alanına yazdık.Modbus Poll Adress alanının aşağısındaki Value On/Off radio buton ları ile ledimizi açıp kapatıyoruz.İyi çalışmalar dileriz.

Not: Modbus Poll kullanmak istemezseniz test için yaptığımız MB_Modbus_TCP_Test_GUI isimli C# projesinin exe dosyasını ekliyorum.

MB_Modbus_TCP_Test_GUI İNDİR