Ana içeriğe atla

Sipariş hazırlama otomasyonu

Sipariş hazırlama otomasyonu ile bayilerin e-sipariş sistemi üzerinden girdiği siparişlerin insan eli değmeden hazırlanması sağlanmıştır.

Java nedir, ne işe yarar ve java ile neler yapılabilir?

        JAVA NEDİR?
         Java'nın sahibi Oracle'dir. Oracle Java dilini hala daha geliştirmektedir ve yeni özellikler eklemektedir. Java dili oldukça popüler bir dildir.
       Java nesne yönelimli bir programlama dilidir. Java'nın en önemli özelliklerinden birisi platform bağımsızdır. Java'da kullanacağımız birçok class ve kütüphane vardır.
       Java'da her objeye karşılık gelen referanslar bulunur. Yani pointer bulunmamaktadır.
       Java derlemeyi ve yorumlamayı aynı anda kullandığı için platform bağımsızdır.

     JAVA NE İŞE YARAR?
       Bazı internet siteleri java yüklememizi istemektedir. Örneğin oyun siteleri, sohbet siteleri,canlı TV izleme siteleri gibi siteler java ile çalıştıkları için java indirmemizi istemektedirler. Ayrıca şirketlerin internet uygulamalarının ve e-iş çözümlerinde de java gereklidir.

      JAVA İLE NELER YAPILABİLİR?
 Java ile istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz. Mesela bir android uygulaması, 2D oyun (3D'de sıkıntuı olabilir), Web tabanlı uygulamalar, veri tabanına erişimle ilgili uygulamalar ve daha birçok şeyi yapabilirsiniz.

   

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Meşe Bilişim Software Testing Dersi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile bazı özel ve kamu kurumları ortaklığında gerçekleştirilen Software Testing Dersi dahilinde bugün Meşe Bilişim şirketinde şirket kurucusu Şahin Mersin ile ilk dersimizi gerçekleştirdik.

Üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan 3 veya 4'üncü sınıf öğrencileri tarafından tercih edilebilen Software Testing dersi intörn eğitim modelini temelinde barındıran bir ders ve bence öğrenciler için müthiş bir fırsat.

Manisa Teknokent içerisinde yer alan Meşe Bilişim şirketinde bir dönem süresince Software Testing dersini almaya devam edeceğiz. Şirket benimle birlikte 10 kişilik bir öğrenci kadrosuna bu dönem ev sahipliği yapacak.

Dersin ilk gününde Meşe Bilişim şirket kurucusu Şahin Mersin, biz öğrencilerine dönem süresince ders dahilinde yapacaklarımızdan bahsetti. Yaklaşık 5 farklı projeden söz eden Şahin Bey'in açık kaynaklı projelere katkıda bulunmak hedefi açıkcası beni etkiledi. Bu doğrultuda, ürettiğimiz…

Mqtt Nedir?

Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) kelimelerinin baş harfleri ile tanıdığımız bu teknoloji mesajın karşı tarafa ulaştırılması için kullanılan haberleşme protokolüdür.  Haberleşme için mesaj yayınlayan, mesaja abone olan ve mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiden oluşmaktadır. Mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiye BROKER, mesaj yayınına PUBLISH ve aboneye SUBSCRIBE denir. Mesaj alışverişi publisher dan subscriber lara doğru yani yayıncılardan abonelere doğru olmaktadır. MQTT de asenkron haberleşme protokolü kullanılmaktadır. Mesaj yayıncıları ve mesaj alıcılar arasında eşzamansız olarak veri taşınmaktadır. Diğer haberleşme yapılarına göre basit oluşu ve minimum kaynak tüketmesi sebebiyle “machine-to-machine” (M2M)  makineden makineye veri iletiminde ve (IOT) “Internet of Things” İnternete bağlı nesnelerin mesajlaşmasında tercih edilmektedir.   MQTT IBM de çalışan Dr Andy Stanford-Clark ve Arcom da çalışan Arlen Nipper (şu an Eurotech) tarafından 1999 yılında oluşturulmuştur…

Meşe Bilişim Logolar