Ana içeriğe atla

Sipariş hazırlama otomasyonu

Sipariş hazırlama otomasyonu ile bayilerin e-sipariş sistemi üzerinden girdiği siparişlerin insan eli değmeden hazırlanması sağlanmıştır.

Django Web Çatısı nedir?

Python programlama dili yazılmış, web uygulamaları geliştirmek için tasarlanan Django  açık kaynak kodlu bir web framework, bir başka deyişle web çatısıdır. Django web çatısı BSD lisansı ile lisanslanmıştır. Merak edenler için lisans hakkında ayrıntılı bilgi "http://ozgurlisanslar.org.tr/bsd/" adresinde bulunmaktadır.

Django web çatısı ile kısa sürede Web uygulamaları oluşturmak mümkündür. Web geliştirme ile ilgili geliştiricilerin tekerleği tekrar icat etmesine yada Amerika'yı tekrar keşfetmesine gerek bırakmayan açık kaynak kodlu bu Web çatısı, Software Testing isimli ders süresince Meşe Bilişim şirketinde öğrenim unsurumuz olmaya devam edecek.

Meşe Bilişim şirket kurucusu Şahin Mersin ile giriş yaptığımız Django web çatısı hakkında nedir, neden kullanılır, nasıl kullanılır gibi sorulara bu seride cevap arayacağız. Elimden geldiğince bir süredir öğrenmekte olduğum Django web çatısı ile bildiklerimi buradaki yazılara aktarmaya çalışacağım, hatalı bir ifadem olursa, lütfen es geçmeyiniz ve yorum yaparak düzeltiniz.

Django web çatısı, geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu birçok ortak Web uygulama ihtiyacını bünyesinde bulundurur. Örneğin, kullanıcı kimlik doğrulama, içerik yönetimi, site haritası, RSS özet akışları bunlardan bazılarıdır.

İlk kez Django web çatısı ile uygulama geliştirdiğimizde beni şaşırtan henüz yarım saat gibi bir süre geçmeden admin paneli ve kullanıcı girişi olan bir uygulamayı ortaya çıkarabiliyor oluşumuzdu. Bahsettiğim dinamik yönetim panelini daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Django web çatısı kolay kurulumu, detaylı hata raporu sayfaları, özelleştirilebilen yönetim paneli ile ön plana çıkıyor ve karmaşık olabilecek birçok işlemi basit bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlıyor.


Django tasarım deseni olarak Model View Template (MVT) kullanmaktadır.

Model; veritabanı işlemlerinin gerçekleştiği alandır. Django ile SQL komutları kullanmadan veritabanı oluşturmak hazırlamak mümkündür.

View; web uygulamamızı geliştirdiğimiz alandır, geliştirici birçok işlemi bu alanda gerçekleştirmektedir.

Template; bu alan ise tasarım kısmıdır. Yeniden kullanılabilirliğin de sağlanabildiği bu alanda tasarım ile ilgili çalışmalar gerçekleştirilir.


Django ile IoS, Android, Windows, Linux gibi işletim sistemleri üzerinde çalışma yapmak mümkündür. Django ile ilgili merak ettiğiniz ayrıntıları www.djangoproject.com adresi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Web çatısı Django ile Meşe Bilişim'de gerçekleşen derslerimizde ilk olarak bir "blog" uygulaması gerçekleştireceğiz. Şirket kurucusu Şahin Mersin'in anlattığı derslerin ardından 10 kişilik öğrenci grubumuz bir blog sitesi hazırlayabilir duruma geldi. İlerleyen yazılarda basit bir "blog" uygulaması nasıl yazılır anlatmaya çalışacağım.

Ders süresince kullanacağımız Web çatısı Django hakkında kısaca bahsetmiş olduk. Blog uygulaması ile bu web çatısını detaylı öğrenmeye devam edeceğiz.

Kaynakça: www.djangoproject.comYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Meşe Bilişim Software Testing Dersi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile bazı özel ve kamu kurumları ortaklığında gerçekleştirilen Software Testing Dersi dahilinde bugün Meşe Bilişim şirketinde şirket kurucusu Şahin Mersin ile ilk dersimizi gerçekleştirdik.

Üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan 3 veya 4'üncü sınıf öğrencileri tarafından tercih edilebilen Software Testing dersi intörn eğitim modelini temelinde barındıran bir ders ve bence öğrenciler için müthiş bir fırsat.

Manisa Teknokent içerisinde yer alan Meşe Bilişim şirketinde bir dönem süresince Software Testing dersini almaya devam edeceğiz. Şirket benimle birlikte 10 kişilik bir öğrenci kadrosuna bu dönem ev sahipliği yapacak.

Dersin ilk gününde Meşe Bilişim şirket kurucusu Şahin Mersin, biz öğrencilerine dönem süresince ders dahilinde yapacaklarımızdan bahsetti. Yaklaşık 5 farklı projeden söz eden Şahin Bey'in açık kaynaklı projelere katkıda bulunmak hedefi açıkcası beni etkiledi. Bu doğrultuda, ürettiğimiz…

Mqtt Nedir?

Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) kelimelerinin baş harfleri ile tanıdığımız bu teknoloji mesajın karşı tarafa ulaştırılması için kullanılan haberleşme protokolüdür.  Haberleşme için mesaj yayınlayan, mesaja abone olan ve mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiden oluşmaktadır. Mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiye BROKER, mesaj yayınına PUBLISH ve aboneye SUBSCRIBE denir. Mesaj alışverişi publisher dan subscriber lara doğru yani yayıncılardan abonelere doğru olmaktadır. MQTT de asenkron haberleşme protokolü kullanılmaktadır. Mesaj yayıncıları ve mesaj alıcılar arasında eşzamansız olarak veri taşınmaktadır. Diğer haberleşme yapılarına göre basit oluşu ve minimum kaynak tüketmesi sebebiyle “machine-to-machine” (M2M)  makineden makineye veri iletiminde ve (IOT) “Internet of Things” İnternete bağlı nesnelerin mesajlaşmasında tercih edilmektedir.   MQTT IBM de çalışan Dr Andy Stanford-Clark ve Arcom da çalışan Arlen Nipper (şu an Eurotech) tarafından 1999 yılında oluşturulmuştur…

Meşe Bilişim Logolar