Ana içeriğe atla

Sipariş hazırlama otomasyonu

Sipariş hazırlama otomasyonu ile bayilerin e-sipariş sistemi üzerinden girdiği siparişlerin insan eli değmeden hazırlanması sağlanmıştır.

Django Şifre Sıfırlama Maili Gönderimi

Bu yazımızda kullanıcıya unutulan şifre için şifre sıfırlama maili göndermeyi göstereceğim.

Öncelikle mail gönderme işlemleri için kullanacağımız servis sağlayıcıyı seçiyoruz. Ben Yandex'i seçtim. Daha sonra settings.py dosyamıza e-mail gönderebilmek için gerekli ayarlamaları yapıyoruz.


Daha sonra views.py dosyamıza eğer eklemediysek gerekli django.contrib.auth modüllerini ekliyoruz.


views.py dosyasına gerekli eklemeleri yaptıktan sonra django'nun default şifre yenileme sayfasını urls.py dosyasına ekliyoruz.

İstediğimiz url'leri seçerek ya da hepsini birden ekleyebiliriz.


views.py ve urls.py dosyalarına gerekli eklemeleri yaptık. Şimdi e-mail gönderme işlemi çalışıyor mu test edelim.

Tarayıcımızdan http://127.0.0.1:8000/password_reset sayfasına giriyoruz. Herhangi bir template oluşturmadığımız için bizi default Django Password Reset sayfası karşılıyor.


Daha önce kayıt olmuş bir kullanıcının mail adresini giriyoruz ve Reset my password butonuna tıklıyoruz.

Ve e-mail'imiz geldi.


Geriye sadece /password_reset sayfasını HTML kodumuza eklemek kalıyor.

Bu yazımızda Django'da şifre sıfırlama mailinin nasıl gönderileceğini anlattık, bir başka yazımızda görüşmek üzere esen kalın...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Meşe Bilişim Software Testing Dersi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile bazı özel ve kamu kurumları ortaklığında gerçekleştirilen Software Testing Dersi dahilinde bugün Meşe Bilişim şirketinde şirket kurucusu Şahin Mersin ile ilk dersimizi gerçekleştirdik.

Üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan 3 veya 4'üncü sınıf öğrencileri tarafından tercih edilebilen Software Testing dersi intörn eğitim modelini temelinde barındıran bir ders ve bence öğrenciler için müthiş bir fırsat.

Manisa Teknokent içerisinde yer alan Meşe Bilişim şirketinde bir dönem süresince Software Testing dersini almaya devam edeceğiz. Şirket benimle birlikte 10 kişilik bir öğrenci kadrosuna bu dönem ev sahipliği yapacak.

Dersin ilk gününde Meşe Bilişim şirket kurucusu Şahin Mersin, biz öğrencilerine dönem süresince ders dahilinde yapacaklarımızdan bahsetti. Yaklaşık 5 farklı projeden söz eden Şahin Bey'in açık kaynaklı projelere katkıda bulunmak hedefi açıkcası beni etkiledi. Bu doğrultuda, ürettiğimiz…

Mqtt Nedir?

Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) kelimelerinin baş harfleri ile tanıdığımız bu teknoloji mesajın karşı tarafa ulaştırılması için kullanılan haberleşme protokolüdür.  Haberleşme için mesaj yayınlayan, mesaja abone olan ve mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiden oluşmaktadır. Mesaj trafiğini kontrol eden yöneticiye BROKER, mesaj yayınına PUBLISH ve aboneye SUBSCRIBE denir. Mesaj alışverişi publisher dan subscriber lara doğru yani yayıncılardan abonelere doğru olmaktadır. MQTT de asenkron haberleşme protokolü kullanılmaktadır. Mesaj yayıncıları ve mesaj alıcılar arasında eşzamansız olarak veri taşınmaktadır. Diğer haberleşme yapılarına göre basit oluşu ve minimum kaynak tüketmesi sebebiyle “machine-to-machine” (M2M)  makineden makineye veri iletiminde ve (IOT) “Internet of Things” İnternete bağlı nesnelerin mesajlaşmasında tercih edilmektedir.   MQTT IBM de çalışan Dr Andy Stanford-Clark ve Arcom da çalışan Arlen Nipper (şu an Eurotech) tarafından 1999 yılında oluşturulmuştur…

Meşe Bilişim Logolar